Ülkemiz AFS’yi ilk kez, 1952 yılında, iki genç lise öğrencisinin AFS Programlarına katılması ile tanıdı. İlk Türk AFS öğrencileri Can Epirden ve Tunç Erkanlı bir yıl sonra yurda döndüklerinde Türkiye’de AFS kültürlerarası eğitim programının yürütülmesine önayak oldular.

Yıllar içinde giderek büyüyen ve gelişen öğrenci değişim programı, özellikle yaz aylarında Türk aileleri yanında misafir edilen çok sayıda Amerikalı öğrenci ile karşılıklı hale geldi ve güçlü bir gönüllü potansiyeline ulaştı. Gönüllülerimizin 1974 yılında TKV’yi kurmalarından sonra AFS programları ülkemizde daha güçlü bir organizasyon yapısına kavuşmuş oldu.

TKV, Avrupa’daki AFS örgütleriyle birlikte kültürlerarası ve küresel eğitimin dünya üzerinde yaygınlaşmasını amaçlayan EFIL Federasyonu’nu (European Federation for Intercultural Learning) oluşturdu ve bu çerçevede çeşitli faaliyetler gerçekleştirdi.

TKV’nin yürüttüğü öğrenci değişim programları 1980’li yıllarda yalnız ABD ile değil, Arjantin, Kanada, Danimarka, İtalya, Tayland, Rusya, Japonya ve Avustralya’ya kadar dünyanın çeşitli ülkeleri arasında gerçekleştirilmeye başlandı. Türkiye, AFS Uluslararası ile Türk Kültür Vakfı’nın 1993’de imzaladığı “Ortaklık Anlaşması” ile son yıllarda oluşan yeni yapı içinde yerini aldı.

Türkiye’de 50 yıldan fazla süredir devam eden AFS Kültürlerarası Programları’ndan bugüne kadar binlerce lise öğrencisi yararlanmıştır. Demek oluyor ki, Türk gençlerinin diğer ülkeleri ve insanları tanıyarak dünya barışı ve dostluğuna katkıda bulunmalarını amaçlayan TKV, bugün çok büyük bir gönüllü potansiyeline sahiptir.