Kennedy Lugar YES Programları, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Eğitim ve Kültür Bürosunun fonlarıyla desteklenen, lise düzeyinde, bir değişim programıdır. Program, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra, Amerikan Kongresinin aldığı kararla, özellikle Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerle Amerikalılar arasında uluslararası anlayış köprüleri kurmak amacıyla başlatılmıştır.

Bu program kapsamında, Mısır, Endonezya, Güney Afrika, Malezya, Filipinler, Türkiye, Hindistan, Gana ve Suudi Arabistan gibi 40dan fazla ülkeden 15 –18 yaş arası öğrenciler bir yıl boyunca Amerikalı ailelerin yanında kalarak öğrenimlerine Amerikan liselerinde devam etmektedir.

Üç değişim programı; AFS (American Field Service), AIFS Vakfı (American Institute for Foreign Study Foundation) ve PAX (Program of Academic Exchange), YES programına dahil olan gençlere bu imkanı sağlamak için konsorsiyumda bir araya geldiler.

YES öğrencileri liyakat bazlı bir seçim süreci sonucunda, AFS’nin o ülkedeki ortak organizasyonları tarafından seçilir. Bu kurum Türkiye’de Türk Kültür Vakfı’dır.

Türk Kültür Vakfı, YES bursu aday öğrencilerini, 3 aşamalı bir sınav sonunda seçer. Öğrenciler önce Türkçe yazılı sınava girerler. Sınavda başarılı olan öğrenciler Türkçe mülakata alınır. Mülakat sonunda başarılı olan öğrenciler, İngilizce sınavına davet edilir ve bu sınavda da başarılı oldukları taktirde YESbursuna aday olmaya hak kazanmıştır.

YES Programı’na katılan öğrenciler, Amerikalı ailelerin yanında kalarak liseye devam ederler; yerel organizasyonlar ile birlikte çeşitli toplumsal ve gönüllü aktivitelerde bulunurlar. Öğrenciler Amerikan toplumunu ve değerlerini yakından tanıma fırsatı bulurken, Amerikalılara da kendi geleneklerini ve kültürlerini tanıtırlar. YES programı, öğrencilerin liderlik yeteneklerini geliştirmek için yıl boyunca onlara çeşitli eğitimler verir. Öğrenciler kendi ülkelerine döndüklerinde, bu deneyimlerini kültürlerarası anlayışı arttırmak doğrultusunda kullanır.

YES PROGRAMLARI ANA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN