Amerika Birleşik Devletleri kültür, müzik, yemek ve spor konusunda büyük bir çeşitliliğin olduğu göçmen bir ülkedir ve hayal edebileceğiniz her türlü iklimi, doğal alanı ve manzarayı bulabilirsiniz. Popüler kültür her yerdedir; spor ve güncel haberler sohbetlerin temel konusudur. Gelenekler bölgeye, etnik kökene ve dine göre değişiklik gösterir. Her kasabanın, mahallenin ve şehrin özgünlüğü kendi yaşam tarzı ve turistik yerlerine göre değişiklik gösterdiği bir ülkede ne yapılabileceğine ve nerelere gidilebileceğine dair bir genelleme yapmak oldukça zordur.

Amerika’nın çoğu yerinde lise gençlerin yaşımının merkezinde olsa da, sosyal ve dini organizasyonlar tiyatrodan satranca bir çok klüp etkinliği, gönüllü etkinlikler ve gençler için programlar düzenler. Birçok öğrenci okuldan sonra dahil oldukları takım sporu için pratik çalışmasına kalır. Futbol, basketbol, beyzbol, yüzme, voleybol, atletizm ve amigoluk bunlardan en popüler olanlardır. Lise maçları tüm yaştan herkesin dikkatini çekmektedir. Haftasonları ise arkadaşlarla alışveriş yaparak ve partilere giderek geçer. Birçok aile okul ödevlerini çok ciddiye alır; iyi bir üniversiteye gitmek güçlü bir rekabet ile başa çıkmak demektir. Ancak aynı zamanda çocuklarını eğlenmeleri için de teşvik eder.

Toplum ve Ev Sahibi Aileler

ABD’nin herhangi bir yerinde yaşayabilirsiniz, ancak çoğu AFS’li küçük kasabalarda veya mahallelerdeki ailelerle beraber yaşamaktadır. Genel bir Amerikan ev sahibi aile tipi yoktur. Ev sahibi aileniz Afrikan-Amerikan, Latin-Amerikan, Asya kökenli Amerikan veya Avrupa’nın çeşitli uluslarından ve etnik kökenlerinden olabilir. Ev kuralları, rutinleri ve yemek zamanları aileye göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla ev sahibi ailenizin yaşam tarzına karşı açık fikirli olmaya çalışmalısınız. Genel anlamda gençlerin yemeklerin hazırlanmasında ve diğer ev işlerinde yardımcı olması beklenmektedir. Akşam yemeği günün ana öğünü olarak değerlendirilir, ancak bazen aile üyeleri yoğun iş ve okul programları nedeniyle farklı saatlerde yemek yiyebilir. Paket servisi yemekler oldukça yaygındır.

A photo posted by mikocrot (@widi_miko) on Sep 9, 2016 at 6:08pm PDT

Okul

Prosedürler, ders programları ve zorunlu dersler okulda okula büyük çapta değişiklik göstermektedir. Okul yılı Ağustos veya Eylül ayından Mayıs veya Hazirana, gün içerisinde okul ise sabah 8’ten öğleden sonra 3’e kadar sürmektedir. Okul yılının başında öğrenciler çoğu zaman dönem için 5 veya 6 dersin seçimi için onlara yardımcı olacak bir danışman ile buluşurlar. Çoğu devlet okulu için üniforma zorunluluğu yoktur.

Dil

ABD’de konuşulan ana dil İngilizce’dir. Ancak çoğu insan ayrıca İspanyolca’da konuşmaktadır. Ev sahibi aileninin etnik kökenine bağlı olarak başka dillerde konuşulabilir. İngilizce’yi ABD’ye gelmeden önce konuşabiliyor olmanız gerekmektedir.

A photo posted by Lynn Rathé (@lynntjeeee) on Jun 24, 2016 at 1:30pm PDT

A photo posted by Liene Žīgure (@llliene_) on Jun 20, 2016 at 9:37pm PDT

Yemek Kültürü

Hamburgerden, barbekü soslu tavuğa, pizzadan makarnaya, salatadan suşiye; Meksika ve İtalya’dan, Çin ve Tayland mutfağına, Japon mutfağından Yunan mutfağına kadar bugünlerde Amerika’da her türlü etnik yemeği bulabilirsiniz. İstediğinizi seçin! Ancak yine de hot dog, deniztarağı çorbası, elmalı turta gibi geleneksel Amerikan yemeklerini ve “soul food” olarak bilinen Amerika’nın güneyinde doğan Afro-Amerikan mutfağı denemeyi unutmayın!

Kültürlerarası maceranıza AFS rehberlik etsin!

Kim olduğunuzu keşfetmek, hayat boyu sürecek arkadaşlıklar kurmak ve büyüleyici bir kültürlerarası deneyime kendinizi kaptırmak için AFS ile yurtdışında çıkın.
18 YAŞ ALTINDAKİ GENÇLERE YÖNELİK PROGRAMLAR

Öğrenme programımız sizleri muhteşem bir AFS kültürlerarası deneyimine hazırlayacak. Öğrenme programımız kendi ülkenizde düzenlenecek olan gidiş oryantasyon kampı ile başlayacak ve diğer oryantasyonlar, atölyeler ve birebir görüşmeler ile devam ederek deneyiminizden maksimum fayda kazanmanızı sağlayacak. Ayrıca, program süresince yeni bir kültüre ve topluma ayak uydurmaya çalışırken yaşayacağınız zorluklarla başa çıkmanıza yardım edecek; programın sonunda ülkenize dönerken yeni bir evrensel anlayışa ve yeni yetkinliklere sahip olmuş olacaksınız. AFS gönüllüleri yurtdışındaki deneyiminiz boyunca rehberlik edip  destek sağlayarak sizlerin ve ev sahibi ailelerinizin yanında olacak.

YETİŞKİNLERE (18 YAŞ VE ÜZERİ) YÖNELİK PROGRAMLAR

Global Competence Sertifika programı, kültürlerarası öğrenme deneyiminizi bambaşka bir boyuta taşımaktadır. En etkili öğrenim yöntemleri ile oluşturulmuş bu program, AFS programınız öncesinde, esnasında ve sonrasında sizlerin yaşadığı kültürel deneyimleri tam anlamı ile içselleştirmenizi sağlamaktadır. Sertifika programı, online kültürlerarası öğrenme modüllerinin fiziksel atölyelerle desteklendiği ve sizleri pratik, bilgi ve yaklaşım olarak küresel düzeyde işverenlerin ve sosyal anlamda fark yaratmayı hedefleyen kurumların aradığı bir yetenek sahibi haline getirmektedir. Online sertifika programını tamamladığınızda sertifikanız tarafınıza ulaştırılacaktır.