Hoşgörü ve diplomasi, en uç ve geleneksel kültürlerin benzersiz bir kombinasyonuna sahip, Fransız, Hollanda, Avusturya ve İspanyol kültürlerinden etkilenmiş Belçika için anahtar kelimelerdir. Programınız Belçika’nın kuzey yani flaman bölgesinde yer almaktadır.

Belçikalı gençler rahat bir yaşam tarzına sahiptir, özellikle futbol ve bisiklet gibi sporları, konserlere, sinemaya gitmeyi ve hafta sonları izcilik yapmayı severler. Belçika’da sosyal hayatınız muhtemelen aile ve arkadaş grubu merkezli olacaktır.

Toplum ve Ev Sahibi Aileler

Belçikalılar hoşgörülü, açık fikirli, mütevazi ve rahat insanlardır. Özel hayata oldukça değer verirler, güvenli ve rahat bir yaşam tarzları vardır. Öz disiplinleri yüksektir ve çok çalışırlar. Siz ise Belçika’nın kuzeyinde Flaman bölgesinde muhtemelen bir mahallede veya kırsal bir alanda kalacaksınız.

Toplu taşıma güvenli ve iyi bir şekilde organize edilmiş olup, ev sahibi ülkenin yaşadığınız bölgesini istediğiniz zaman keşfetmenize olanak sağlar. Bisiklet popüler bir ulaşım aracıdır.

A photo posted by Francesca Zanni? (@queenfz_) on Mar 20, 2016 at 2:33am PDT

Okul

Muhtemelen genel akademik bir eğitimin verildiği bir liseye gideceksiniz. Ancak bir meslek lisesine gitme ihtimaliniz de vardır. Çoğu zaman dersler sabah 8 ile öğleden sonra 4 veya 5 saatleri arasında yapılmaktadır ve Çarşamba günleri öğleden sonraları tatildir. Belçika’da akademik başarıya odaklanmak ve yoğun bir şekilde ders çalışmak oldukça yaygındır. Belçika’daki yaygın dersler ise matematik, Felemenkçe, tarih, coğrafya, fen bilimleri, din veya etik ve beden eğitimi dersidir.

Dil

Belçika’nın Flaman bölgesinde yaşayan insanlar Felemenkçe dilinin Belçika versiyonu olan Flamanca dilini konuşmaktadır. İnsanlar ayrıca İngilizce ve Fransızca da konuşur. Felemenkçe öğrenmenize yardımcı olmak için, kültürlerarası değişim deneyiminiz öncesinde ve sırasında tek başınıza Felemenkçe çalışabilmeniz adına, AFS online bir Rosetta Stone dil kursuna erişiminizin olmasını sağlayacaktır. AFS ayrıca programın ilk haftalarında yabancı dil derslerinin verilmesine olanak tanıyacaktır. İngilizce konuşabilmek başlangıçta size yardımcı olacaktır.

A photo posted by Francesca Zanni? (@queenfz_) on Jun 22, 2016 at 12:40pm PDT

Yemek Kültürü

Belçika mutfağı lezzetli çikolata ve biradan daha fazlasını barındırır. Burada waffle ve patates kızartmasını, midye ile ekmek ve patatesle servis edilen carbonade flamande, bir diğer adıyla et yahnisinin tadını çıkarabilirsiniz. Belçikalılar yemek yerken acele etmezler; dolayısıyla tüm bu seçeneklerle bile yeni tatları keşfetme zamanı bulabileceksiniz. Çoğu aile özellikle akşam yemeklerini birlikte yemeye önem gösterir.

Kültürlerarası maceranıza AFS rehberlik etsin!

Yurtdışına AFS ile giderek kim olduğunuzu keşfedin, ömür boyu sürecek dostluklar edinin ve muhteşem bir kültürlerarası deneyim kazanın!
18 YAŞ ALTINDAKİLERE YÖNELİK PROGRAMLAR

Öğrenme programımız sizleri muhteşem bir AFS kültürlerarası deneyimine hazırlayacak. Öğrenme programımız kendi ülkenizde düzenlenecek olan gidiş oryantasyon kampı ile başlayacak ve diğer oryantasyonlar, atölyeler ve birebir görüşmeler ile devam ederek deneyiminizden maksimum fayda kazanmanızı sağlayacak. Ayrıca, program süresince yeni bir kültüre ve topluma ayak uydurmaya çalışırken yaşayacağınız zorluklarla başa çıkmanıza yardım edecek; programın sonunda ülkenize dönerken yeni bir evrensel anlayışa ve yeni yetkinliklere sahip olmuş olacaksınız. AFS gönüllüleri yurtdışındaki deneyiminiz boyunca rehberlik edip  destek sağlayarak sizlerin ve ev sahibi ailelerinizin yanında olacak.

YETİŞKİNLERE (18 YAŞ VE ÜZERİ) YÖNELİK PROGRAMLAR

Global Competence Sertifika programı, kültürlerarası öğrenme deneyiminizi bambaşka bir boyuta taşımaktadır. En etkili öğrenim yöntemleri ile oluşturulmuş bu program, AFS programınız öncesinde, esnasında ve sonrasında sizlerin yaşadığı kültürel deneyimleri tam anlamı ile içselleştirmenizi sağlamaktadır. Sertifika programı, online kültürlerarası öğrenme modüllerinin fiziksel atölyelerle desteklendiği ve sizleri pratik, bilgi ve yaklaşım olarak küresel düzeyde işverenlerin ve sosyal anlamda fark yaratmayı hedefleyen kurumların aradığı bir yetenek sahibi haline getirmektedir. Online sertifika programını tamamladığınızda sertifikanız tarafınıza ulaştırılacaktır.