Avrupa Birliği’ne ve NATO’ya ev sahipliği yapan Belçika, Fransız, Hollandalı, Avusturya ve İspanyol kültürleri gibi en uç ve geleneksel kültürlerden etkilenerek eşsiz bir kültür kombinasyonuna sahip olmuştur. Programınız Belçika’nın güneyinde yer alan ve çoğu insanın Fransızca konuştuğu Wallonia’da gerçekleşecektir.

Belçikalı gençler, futbol ve bisiklet başta olmak üzere spor yapmaktan hoşlanırlar. Sinemaya, konserlere ve doğa keşiflerine gitmek başlıca tercih edilen aktivitelerdir. Belçika’da bulunduğunuz süre içerisinde, sosyal yaşantınız muhtemelen aile ve arkadaş grubu odaklı olacaktır.

Ev Sahibi Aileler & Toplum

Belçikalılar hoşgörülü, açık fikirli, mütevazi ve rahat insanlardır. Özel hayata oldukça değer verirler, güvenli ve rahat bir yaşam tarzları vardır. Öz disiplinleri yüksektir ve çok çalışırlar. Siz ise Belçika’nın güneyinde insanların Fransızca konuştuğu, muhtemelen bir mahallede veya kırsal bir alanda kalacaksınız.

Toplu taşıma güvenli ve iyi bir şekilde organize edilmiş olup, ev sahibi ülkenin yaşadığınız bölgesini istediğiniz zaman keşfetmenize olanak sağlar. Bisiklet popüler bir ulaşım aracıdır.

AFS family ❤️#Afs #afsbelgique #afsbe #afslux #family #exchangestudents #belgium

A photo posted by Emma Williams (@emmawilliamzz) on Oct 7, 2015 at 3:08am PDT

A photo posted by AFS Belgique (@afsbelgique) on Aug 27, 2016 at 3:28am PDT

Okul

Muhtemelen genel, akademik bir eğitimin verildiği bir liseye gideceksiniz. Ancak bir meslek lisesine gitme ihtimaliniz de vardır. Çoğu zaman dersler sabah 8 ile öğleden sonra 4 veya 5 saatleri arasında yapılır ve Çarşamba günleri öğleden sonraları tatildir. Belçika’da akademik başarıda odaklanmak ve yoğun bir şekilde ders çalışmak oldukça yaygındır. Belçika’daki yaygın dersler ise matematik, Felemenkçe, tarih, coğrafya, fen bilimleri, din veya etik ve beden dersidir.

Dil

Belçika’nın bu bölgesinde yaşayan insanlar genellikle Fransızca konuşmaktadır. Birçok insan ayrıca Almanca veya Flamanca, iyi derecede İngilizce konuşmaktadır. Programınız başlamadan önce temel düzeyde de olsa Fransızca konuşabiliyor olmanız gerekmektedir.

Fransızca dil becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olmak için, kültürlerarası değişim deneyiminiz öncesinde ve sırasında tek başınıza Fransızca çalışabilmeniz adına, AFS online bir Rosetta Stone dil kursuna erişiminizin olmasını sağlayacaktır. AFS ayrıca programın ilk haftalarında yabancı dil derslerinin verilmesine olanak tanıyacaktır. İngilizce konuşabilmek başlangıçta size yardımcı olacaktır.

Bruxelles ??

A photo posted by Emma Williams (@emmawilliamzz) on May 23, 2016 at 12:32pm PDT

Yemek Kültürü

Belçika mutfağı lezzetli çikolata ve biradan daha fazlasını barındırır. Burada waffle ve patates kızartmasını, midye ve ekmek ve patatesle servis edilen carbonade flamande, bir diğer adıyla sığır eti güvecinin tadını çıkarabilirsiniz. Belçikalılar yemek yerken acele etmezler; dolayısıyla tüm bu seçeneklerle bile yeni tatları keşfetme zamanı bulabileceksiniz. Çoğu aile özellikle akşam yemeklerini birlikte yemeye önem gösterir.

Kültürlerarası maceranıza AFS rehberlik etsin!

Yurtdışına AFS ile giderek kim olduğunuzu keşfedin, ömür boyu sürecek dostluklar edinin ve muhteşem bir kültürlerarası deneyim kazanın!
18 YAŞ ALTINDAKİLERE YÖNELİK PROGRAMLAR

Öğrenme programımız sizleri muhteşem bir AFS kültürlerarası deneyimine hazırlayacak. Öğrenme programımız kendi ülkenizde düzenlenecek olan gidiş oryantasyon kampı ile başlayacak ve diğer oryantasyonlar, atölyeler ve birebir görüşmeler ile devam ederek deneyiminizden maksimum fayda kazanmanızı sağlayacak. Ayrıca, program süresince yeni bir kültüre ve topluma ayak uydurmaya çalışırken yaşayacağınız zorluklarla başa çıkmanıza yardım edecek; programın sonunda ülkenize dönerken yeni bir evrensel anlayışa ve yeni yetkinliklere sahip olmuş olacaksınız. AFS gönüllüleri yurtdışındaki deneyiminiz boyunca rehberlik edip  destek sağlayarak sizlerin ve ev sahibi ailelerinizin yanında olacak.

YETİŞKİNLERE (18 YAŞ VE ÜZERİ) YÖNELİK PROGRAMLAR

Global Competence Sertifika programı, kültürlerarası öğrenme deneyiminizi bambaşka bir boyuta taşımaktadır. En etkili öğrenim yöntemleri ile oluşturulmuş bu program, AFS programınız öncesinde, esnasında ve sonrasında sizlerin yaşadığı kültürel deneyimleri tam anlamı ile içselleştirmenizi sağlamaktadır. Sertifika programı, online kültürlerarası öğrenme modüllerinin fiziksel atölyelerle desteklendiği ve sizleri pratik, bilgi ve yaklaşım olarak küresel düzeyde işverenlerin ve sosyal anlamda fark yaratmayı hedefleyen kurumların aradığı bir yetenek sahibi haline getirmektedir. Online sertifika programını tamamladığınızda sertifikanız tarafınıza ulaştırılacaktır.